Łączna liczba wyświetleń

środa, 11 września 2019

CAPUCCINO - ''TIMPUL'' (ROK 2000) - Pierwszy chłodny powiew szybko zapadającego, jesiennego wieczoru...


Czasem naprawdę warto słuchać radia na falach średnich, a zwłaszcza porą nocną, gdy tylko występuje taka możliwość. To jedna z wielu perełek nie znanych nawet dla mnie - żywotnie zainteresowanego zagadnieniem - a odkrytych, dzięki słuchaniu oprawy nocnej Radia Oltenia. Przy dobrej propagacji można je odebrać w całkiem sporej części naszego kraju np. na częstotliwości 1314 kHz AM. W Rumunii radio jako takie (zwłaszcza te państwowe) posiada jeszcze - na szczęście i to nader często -  funkcje poznawcze, propagujące wartości oraz czynniki kulturotwórcze, pozwalając obudzić ciekawość w człowieku, zainspirować do przemyśleń, poszerzyć jego horyzonty, zachwycić się pięknem smacznej, świetnie stworzonej i unikalnej muzyki, zwłaszcza w rodzimej im odsłonie.
Kompozycja utrzymana w (niestety dawno już niemal wymarłym) stylu europop - nurcie szalenie popularnym i święcącym tryumfy zwłaszcza w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, ale de facto aż pod sam koniec tej dekady. A zatem mamy do czynienia z przełomem dekad, wieków i tysiącleci w rumuńskim wydaniu, a to wszystko w mieszance melodyjnych odmian samego popu z dodatkiem łagodniejszych odmian tanecznych. Sekcja aranżacyjna tego gatunku była oparta w głównej mierze o dźwięk elektronicznych instrumentów klawiszowych oraz syntezatorów. Brzmienie, zawarte na tej płycie w wykonaniu rumuńskiego, żeńskiego duetu tanecznego, jako żywo przypominają np. niektóre kompozycje z pierwszej płyty niemieckiej grupy Gregorian (znanej przez większość twórczego czasu głównie z wykonywania chorałów gregoriańskich przez muzyków sesyjnych). Albumu, który był utrzymany właśnie w tonacji europopu. 
Zespół Cappucino tworzony przez Roxanę Andronescu oraz Camelię Nalucę tak naprawdę doczekał się jednego, kompaktowego wydawnictwa, składającego się z 12 utworów. Nagranie ''Timpul'' umieszczono na pozycji 4
Płyta ''Cappucino'' ukazała się w tym samym czasie (czyli w roku 2000) także na kasecie magnetofonowej - analogicznej, jeśli chodzi o treść i kolejność.
Rok 1999 to także kasetowe wydanie można by rzec EP-ki w takiej formie (okraszonej nazwą ''Seara Latino'' - wym. Sjara Latino), a składającej się z 4 piosenek na obu stronach łącznie. Za aranżację, produkcję, przestrzeń kompozytorską oraz dźwięki klawiszy odpowiada Catalin Tuta Popescu (współpracujący z całą plejadą rumuńskich gwiazd sceny pop i rock w tej dziedzinie), zaś na gitarze zagrał Cezar Zavate.

Na szczególne poświęcenie uwagi zasługuje jeszcze przynajmniej parę melodii z tego krążka, ale wszystko w swoim czasie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz