Jesienią 1992 roku trójka młodzianów z Bukaresztu w składzie: Andrei Roşu, Lucian Viziru i Răzvan Iacob, będących uczniami liceum im. Jeana Monneta, podzielających wspólną pasję do muzyki zdecydowała, iż nadszedł czas na w pełni samodzielne komponowanie i wykonywanie piosenek. Na nazwę reprezentowanej przez siebie formacji wybrali frazę „Gaz Pe Foc” (polskie dosłowne „Gaz w ogniu”). Wszystko z uwagi na chęć posiadania chwytliwej, a zarazem łatwej do zapamiętania rumuńskiej nazwy ładną nazwę. Ponadto pozwalała ona im „przejść” przez wszystkie style i - co nie mniej ważne - zawsze prezentując przeróżne gatunki stanowili w stu procentach szczerych siebie jako twórcy.
Przenikliwa muzyka zahaczająca o rumuńskie nurty folk (tak jak w obecnym przypadku), ekscytujące rytmy muzyki rap, czy tanecznego house, zabawne teksty - inspirowane problemami swoich młodych fanów, ich postawami, kryzysami osobowości, uczuciami, szkołą i jej otoczeniem... Zespół wywarł istotny wpływ na swych rówieśników z liceum i szeroko poza nim.
Rok 1995 przynosi pierwszą zmianę zespołu. Studentka stomatologii włoskiego pochodzenia Alin Lupşa zostaje czwartym członkiem Gaz Pe Foc.W grudniu 1997 roku chłopcy postanawiają, że są wystarczająco dojrzali - na tyle, by wydać i promować swój debiutancki album.
W 1999 roku Paul Panait dołączył do Gaz Pe Foc po rozmowie telefonicznej z przedstawicielami Cat Music. Przez cztery lata komponował prawie całą ich muzykę. Opuścił grupę w 2002 roku, aby rozpocząć karierę solową. Następnie formację opuszcza Răzvan Iacob.
Rok 2000 - reprezentowany przez nich jako kwartet - był etapem zmian, rokiem, w którym zaczęli grać w pełni na żywo.
Kolejnym muzykiem, jaki odszedł z Gaz Pe Foc był Andrei Rosu, co zaistniało w 2000 roku.
Po wydanych 6 albumach, w 2004 roku zespół ostatecznie się rozpadł.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz