Loredana Groza - aktualnie 49-letnia wokalistka pop oraz autorka tekstów piosenek urodzona w Onesti - jest równolegle zaliczana, z racji na zawodowstwo, w poczet takich profesji jak aktorstwo, taniec, czy osobowości telewizyjne (zasiada w głównym jury telewizyjnego show
''The Voice of Romania'' - Vocea Romaniei, od czasów jego rozpoczęcia, inauguracyjnej edycji aż po dziś).
Jej twórczy życiorys był pisany nowatorstwem i otwartością na nowości oraz eksperymenty. Nie bała się związków z pop-rockiem, stylem dance, a nawet soulem.
Śpiewała już jako 3-latka, kontynuując zamiłowanie i rozwój w pasji przez całe dzieciństwo oraz okres szkolny.
Gdy miała 14 lat, zauważyli ją kompozytorzy Dumitru Moroșanu i Zsolt Kerestely. Szybko zaprosili ją do Bukaresztu na program o charakterystyce łowców talentów „Steaua fără nume” („Gwiazda bez imienia”), Wtedy jeszcze była zbyt młoda na start w tym konkursie, ponieważ minimalny wiek przyjęć do programu został określony na 17 lat. W 1986 r. wzięła udział w Narodowym (rumuńskim) Festiwalu Muzycznym w nadmorskiej Mamaii, gdzie otrzymała nagrodę dla najlepszego debiutanta, dzięki czemu stała się najmłodszą zwyciężczynią tego wielkiego wydarzenia w historii.
Tym razem skupmy się na winylowej płycie długogrającej, z jakiej pochodzi rzeczona propozycja, napisana przez Luciana Avramescu, a skomponowana nutami melodii Adriana Enescu.
Album nosił tytuł ''Buna Seara, Iubito!'' (Dobry Wieczór Kochanie), zawierał w sobie łącznie 7 kompozycji. Największy, tytułowy przebój, znalazł się na ostatniej ścieżce. Dzięki niemu kompilacja rozeszła się tuż po wydaniu w 1988 r. na obszarze samej Rumunii w oszałamiającym nakładzie ponad półtora miliona egzemplarzy krążka.
Nagranie ''Buna Seara, Iubito!'' do dziś pozostaje jednym z jej największych, przebojowych motywów muzycznych.
Nawiasem mówiąc moim skromnym zdaniem zdjęcie Loredany Grozy na okładce winylka ''Dobry Wieczór Kochanie'', jako żywo przypomina stylizacje oraz makijaże, czy sposoby na ułożenie włosów, wykorzystywane przez niemiecką wokalistkę euro-disco Sandrę Lauer (Cretu), także w latach 80. XX wieku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz