Irina Rimes to 27-letnia wokalistka i autorka piosenek, pochodząca z Izvoare w Mołdawii, a od lat zamieszkała i tworząca w sąsiedniej, tożsamej językowo Rumunii. Na swojej drodze natrafiła na zdolnych producentów, tworzy również piosenki dla wielu swoich umuzykalnionych rodaków. Wśród nich należy wymienić m.in. Alinę Eremię, Ralukę, Innę, Andrę, czy Antonię. Jej sława zaczęła się na dobre już w 2012 roku od występu w telewizyjnym Star Factory, gdzie dotarła aż do finału. Miało to miejsce jeszcze w rodzinnej Republice Mołdawii. Niedługo później artystka próbowała zaistnieć pod pseudonimem Irra, ale ten projekt na dłuższą metę niestety nie doczekał się powodzenia. Pierwszy wielki przebój Iriny to kompozycja ''Visele'' z 2016 roku. Innymi jej sukcesami singlowymi są nagrania takie jak m.in. ''Ce s-a intamplat cu noi'' (wym. Cze sa yntamplat ku noj), czy ''Cosmos''. Wszystkie spośród wymienionych znalazły się na debiutanckim krążku artystki zatytułowanym ''Despre El'' (czyli O Niej), wydanym w październiku 2017.
Począwszy od 2018 roku jest jednym z trenerów w programie ''Vocea Romaniei'' (czyt. Vocza Romaniei).
Rumuńska edycja magazynu Forbes uznała jej osobę za najbardziej udany przejaw artyzmu pośród młodego pokolenia do 30 roku życia.
Jeśli chodzi o jej współpracę z Mahmutem Orhanem to nie jest to już ich pierwsze spotkanie na płaszczyźnie twórczej.
Utwór ''Schhh'' ukazał się w pierwszej części czerwca tego - 2019 - roku i aranżacyjnie tkwił jeszcze w charakterystycznych, tureckich klimatach, tak bliskich temu producentowi z uwagi na pochodzenie. Krytycy muzyczni, eksperci i znawcy w tej materii zaliczają to nagranie również do nurtu R&B.
Obecne ''Hero'' to już wyprawa w samo epicentrum produkcji dźwięków, tak mocno wyróżniających muzyczne serce Karpat na tle całego ogółu. Nie można go oczywiście jednoznacznie ulokować, tak naprawdę każdy rumuński zakątek stanowi kolebkę zdolnych ludzi w obszarze tworzenia wszelakich przejawów kultury, a już zwłaszcza muzyki. Słuchając eterycznego wokalu Iriny Rimes odnosi się wrażenie, jakby turecka część udziału Mahmuta Orhana odeszła gdzieś w siną dal. Wszystko za sprawą typowo rumuńskiego brzmienia współczesnej muzyki klubowej i elektronicznej. Brakuje co prawda sekcji instrumentalnych rodem z Azji Mniejszej - tak charakterystycznych dla dotychczasowych numerów ujawnianych przez M. Orhana. Jednakże zamiast tego mamy połączenie najlepszych cech brzmień prosto z Rumunii. Nut nośnych i skocznych, a pomimo tego równocześnie pozwalających na lekką chwilę zamyślenia.
Po niejednokrotnym przesłuchania hitu ''Hero'', który momentalnie wpada w ucho - za sprawą choćby chwytliwego refrenu, czy dobrego beatu połączonego z rytmem - sam nie wiem, czy za stworzenie linii melodycznej do tej kompozycji nie odpowiadają wyłącznie sami rumuńscy aranżerzy i producenci. Aczkolwiek nie przypadkowo wszystko firmuje Mahmut, stąd należy wnioskować, iż miał jednak decydujący udział i wpływ na całość procesu kreacji. Kawałek naprawdę może się podobać, o czym świadczy niemal milion odsłon teledysku z nim, w zaledwie parę dni od ujawnienia.
Mahmut Orhan wypłynął na najszersze muzyczne wody za sprawą mega hitu ''Feel'', wykonywanego w duecie z Seną Sener. W nieodległej perspektywie czasów późniejszych było jeszcze równie udane ''Save Me'', czy jedne z ostatnich ''6 Days''.
Uważany za jednego z najbardziej obiecujących producentów muzyki elektronicznej, który ciągle może jeszcze osiągnąć bardzo wiele, z uwagi chociażby na młody wiek, kreatywność, czy ewidentne predyspozycje do twórczości w tego typu stylistyce. Jego muzyka nie zasklepia się jednak li tylko w ramach jednego gatunku. Szeroko czerpie z bezpośrednio pokrewnych takich jak Deep House, czy Nu-Disco, ale sięga również po style wybitnie orientalne pod postacią Indie Dance. Samo ''Feel'' z 2016 roku jak dotąd na całym globie zgromadziło już imponującą liczbę ponad 300 milionów odtworzeń we wszelkich popularnych serwisach udostępniających muzykę do odsłuchu. Za swoje rozliczne, spektakularne sukcesy w skali światowej Orhan otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy DJ 2016 roku. Statuetkę przyznała turecka edycja magazynu GQ.
Jego muzyczne wysiłki zmaterializowane w prezentowanej ludziom muzyce, zawiodły go przed liczną publikę, gromadzącą się we wszelkich krajach, na jakich obszarze występował, a były to terytoria państw tj. : Ukraina, Szwajcaria, Grecja, czy większość krajów Bliskiego Wschodu. Mahmut gościł również festiwalu Exit, czy 84.
Czekamy na zdecydowanie jeszcze więcej przejawów koprodukcji rumuńsko-tureckiej. Te dwa kraje silnie przez wieki węzłami powiązała ze sobą historia, ale łączy je także wiele aspektów kulturowych. A dziś pozwala to czerpać całymi, szerokimi garściami, by tworzyć nową jakość, silnie osadzoną w przeszłości, na tle morza współczesnej bylejakości...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz