Równie wartościowy, co sens, treść i ogólna wymowa całej kompozycji teledysk, zrealizowany do piosenki, a przedstawiający oprócz wspaniałych rumuńskich, karpackich krajobrazów (w barwach późnej jesieni) dość typowe życie obecnego, szarego człowieka doby współczesnych czasów. Życiorys bohaterów tego mini filmiku w pewien sposób odzwierciedla los przeważającej większości. Ciągle za czymś gonimy, nie zauważając w zbędnym natłoku spraw najbliższych i przeważnie od lat bezgranicznie kochających nas osób. Są to szacowne, ale zarazem ciche i milczące w erze krzykliwości postacie, które odchodzą w cień, na rzecz np. pięcia się po szczebelkach kariery. Niniejszy utwór pierwotnie zawierał również jeszcze inną drogą interpretacji - można go także odnieść do nad wyraz licznej diaspory rumuńskiej, rozsianej w wielu zakątkach Europy (głównie we Francji, Włoszech, czy Hiszpanii) i procesu emigracji z karpackiego kraju za chlebem poza jego granicę. Tematyka dość ciężka, ale niezwykle ważna, szalenie istotna i potrzebna, by o niej nieustannie mówić - w sposób racjonalny i merytoryczny, także wyrażając ten problem dzięki twórczości wybitnych muzyków. Nagranie znalazło się na oficjalnej ścieżce dźwiękowej do krótkometrażowej produkcji filmowej pt. ``Sarbatoritul`` (ang. The Birthday Boy - pol. Jubilat, obchodzący urodziny). Tam z kolei pojawia się wersja ze współudziałem Silviu Paduraru z formacji Deepside Deejays. Akcja fabuły rozgrywa się tak naprawdę wokół jednego dnia, a opowiada o losie dziecka, będącego tak zwaną ``euro sierotą`` - wychowującego się bez jednego, bądź obojga rodziców, z racji na fakt ich wyjazdu za granicę z konieczności - w celach zarobkowych. Film został dostrzeżony na arenie europejskiej, został nawet nagrodzony i ciągle stanowi przyczynek do wielu poważnych dyskusji, zarówno w miejscu powstania oraz poza granicami.
Voltaj to jeden z najbardziej utytułowanych rumuńskich zespołów, obecnie prezentujących muzykę z gatunku pop-rock, zawierającą liczne elementy stylów tanecznych i silne wpływy elektroniki. Kiedyś nie stronili nawet od hard rocka. Powstali w 1982 roku w Bukareszcie i początkowo stanowili duet. Obecnie grupa liczy 5 muzyków, z których najbardziej powszechnie rozpoznawalny jest wokalista Calin Goia.
Andra to wokalistka, autorka tekstów piosenek, a obecnie także osobowość medialna i telewizyjna (aktualnie jest jurorką rumuńskiej edycji programu Mam Talent). Działalność artystyczną rozpoczęła w roku 2000. Wyśpiewała już takie przeboje jak m.in. ``Something New``, ``Abelia``, ``Without You``, czy ``Why``.
Na ten moment to koniec poważniejszych i dość trudnych tematów, ale i o nich trzeba choćby najogólniej powiedzieć tym bardziej, jeżeli zawierają się bezpośrednio w muzyce. Tym samym wprost nie sposób przejść obok tego typu ważkich zagadnień obojętnie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz