Współczesna rozrywkowa muzyka rumuńska, głównie w gatunkach pop, dance, czy house, czasem również rap, a także folk. Przytaczana począwszy przynajmniej od 1999 roku (a nawet wcześniej). Teledyski, fotosy, informacje i ciekawostki o artystach, ich życiorysy. Wysoki poziom prezentowanego języka, sto procent zaangażowania, serce, smak i klimat tożsamy z omawianą muzyczną treścią - pomijaną przez tradycyjny polski mainstream medialny. Autorskie interpretacje prezentowanych kompozycji.
Wideoklip obfitujący w feerię rumuńskich barw i elementów przyrody oraz wiejskiego krajobrazu. Dopełniony ludowym tańcem w tradycyjnych strojach, jaki przywdziała także sama artystka. Co ciekawe przynajmniej dwójka tancerzy (chłopak bez okularów i dziewczyna o blond włosach) występowała już w obrazie wizualnym, stworzonym do kompozycji Sandry N. i Davida Ciente - ''Nunta''. Być może taki fakt miał okazję zaistnieć za sprawą udziału tego samego zespołu folklorystycznego, w obu tych przedsięwzięciach.
Muzica & Text: Daria Veeja & Omar Arnaout
Wszystko ujawniono niemal u progu Bożego Narodzenia 2024, chociaż zarówno wizualizacja, jak i tematyka nie ma nic wspólnego akurat z tymi, konkretnymi Świętami. Wokalistkę przy okazji promocji tego nagrania wydało studio Golden Boy Society. Jako firma fonograficzna najbardziej zasłynęło propagacją przebojów Mario Fresh'a, obecnie wziętego, rumuńskiego piosenkarza popowo-tanecznego.
Miruna Diaconescu już od lat nastoletnich brała udział w różnorakich, telewizyjnych programach odkrywających talenty. Podobnie jak wiele osób szlifujących swe umiejętności rejestrowała i ujawniała liczne, własne covery znanych nagrań. Jesienią 2023 roku ujawniła kompozycję pod nazwą ''Romancele''.
Anca Neacșu, będąca członkiem zespołu ASIA i artysta pochodzący z Jassów - Antidot (tak naprawdę Andrei Gheban) wydali piosenkę „Romania Mea” (polskie moja Rumunia), składając w ten sposób specjalnym sposobem hołd swej macierzy, czyli Rumunii i jej obywatelom z okazji urodzin - Święta Niepodległości. Narodowe Święto Rumunów przypada rokrocznie 1 grudnia. Ten dzień stanowi uczczenie rocznicy tak zwanego Wielkiego Zjednoczenia z Alba Iulia. Wówczas ukuto termin Wielkiej Rumunii.
W teledysku do piosenki występuje częsta obecność tematyczna jednej z najbardziej lubianych przez Rumunów rodaczki, Nadii Comăneci - pierwszej gimnastyczki na świecie, która osiągnęła czołową, światową dziesiątkę w olimpijskich zawodach gimnastycznych. Sportsmenka jako zdobywczyni pięciu złotych medali olimpijskich jest uważana za jedną z najlepszych w całym XX wieku, w tym jedną z najbardziej uznanych gimnastyczek wszechczasów, pośród całego globu!
Podczas rozmowy w jednym z weekendowych poranków Radia Jassy Antidot wyznał, że nad tym uduchowionym dziełem pracował od dawna i chciał mieć przy sobie właśnie Ancę, artystkę, z którą już współpracował w przeszłości.
Sam rapujący twórca zlecił umieszczenie na kadrach klipu męskiej postaci w dumnej zbroi, stylizowanej na militarny przyodziewek antycznych Daków, służących w armii Cesarstwa Rzymskiego. Podkreśla, że jak samochód, to tylko Dacia, a niejedna rumuńska kraina historyczna jest po tysiąckroć lepsza, niż Kalifornia. Wyjątkowo urokliwego piękna całości dopełnia obecność dzieci, śpiewających w chórze pod sam koniec trwania piosenki.
Zdjęcia do teledysku kręcono w Bukareszcie, Jassach, ale także w Stanach Zjednoczonych, przed domem Nadii Comaneci.
Miesiąc przed Bożym Narodzeniem Roku Pańskiego 2024 Andreea D. zaprezentowała specjalny singiel, będący utworem muzycznym, gdzie można rozsmakować się w każdym, wyśpiewywanym tu słowie.
Piosenka opowiada o tęsknocie za domem, rodzicami i miejscami dzieciństwa, stanowiąc autentyczny i niezwykle mocny przekaz, który od pierwszego przesłuchania trafi do wszystkich, wrażliwych dusz.
Angielsko wypowiadane „Good Mom, Good Dad” to piosenka, która chwyta za serce i sprawia, że myślisz o swoich bliskich, domu i wszystkim, co zostawiłeś. Za pomocą szczerych i pełnych emocji tekstów Andreea D przekazuje przesłanie o miłości między rodzicami i dziećmi oraz o tęsknocie odczuwanej, gdy jesteś daleko od rodziny i miejsc, gdzie się wychowałeś.
„Ten utwór dedykujemy wszystkim, którzy musieli opuścić dom, aby zapewnić sobie lepszą przyszłość, zostawiając rodziców, braci, siostry, a nawet dzieci. Jest to jednocześnie hołd złożony rodzicom, jacy wyjechali do pracy daleko, aby ich bliskim żyło się lepiej. Historia przedstawiona lirycznie w tekście tej kompozycji jest także moją historią. Mój ojciec przez 22 lata pracował za granicą. „Dobra matka, dobry ojciec” to nie tylko utwór muzyczny. To emocjonalny pomost, łączący serca tych, którzy wyjechali, i tych, pozostałych w domu. Jest to wezwanie do wdzięczności i zrozumienia dla poświęceń naszych rodzin. Mam nadzieję, że ta propozycja dotrze do Waszych duszy sprawiając, iż pomyślisz z czułością o tych, będacych obecnymi przy Was, nawet na odległość - mówi Andreea D.
Singlowi towarzyszy teledysk nakręcony w najbardziej spektakularnych zakątkach Rumunii, pośród bajkowych, górskich, karpackich krajobrazów, zapierających dech w piersiach. Każde miejsce w klipie opowiada jakąś historię, a unikalne widoki podkreślają motyw tęsknoty i tworzą głęboki związek pomiędzy muzyką, a niepowtarzalnym pięknem rumuńskiej przyrody.
Andreea D zyskała międzynarodową sławę w 2011 roku dzięki sukcesom singla „All My People”, powstałego we współpracy z Sashą Lopez, który zgromadził ponad 50 milionów wyświetleń na YouTube i uzyskał podwójną platynę w Kanadzie i Japonii. W tym samym roku wydała wraz z DJ-em Savą „Money Maker” i „Free”, a latem 2012 roku ujawnia pierwsze solowe nagranie w karierze – wyrażone tytułem „So Real”. Następnie pojawiły się takie inne wielkie szlagiery jak „Opa Opa Bim Bim Bim”, „Magic Love”, „Paradise”, „Get Freaky” (z Veo), „Rompedon”, „Loving You” (z Adamem Clayem) i „Zuli Zuli” ( z BoyFlowem).
Po całej serii wydań w języku angielskim Mihail powrócił do języka rumuńskiego i przygotował pod koniec listopada 2024 premierowe „Dincolo De Noi” . To spektakl opowiadający o miłości i jej konsekwencjach: tęsknocie, wspomnieniach, nostalgii, pytaniach bez odpowiedzi.
Towarzyszy mu teledyskowe wideo wyprodukowane przez Alexa Alexoiu, które łączy w sobie dwie płaszczyzny wizualne. W pierwszej Mihail wykonuje piosenkę ze swoim zespołem. Pozostałe sekwencje przedstawiają latanie, unoszenie w powietrzu artysty, metaforę pozostawioną swobodnej interpretacji widza.
Reżyser obrazu wizualnego do kompozycji - Alex Alexoiu, to bliski przyjaciel i stały współpracownik Mihaila. „Alex był ze mną na każdym etapie mojej kariery, a ten filmik nie jest wyjątkiem – opowiada o wrażliwości i pięknie prostych chwil” – mówi piosenkarz.
„Lekcja, jaką wyciągnąłem do tej pory, z całego mojego doświadczenia jako artysty, dotyczy komunikacji. Wielkim wyzwaniem jest wyrażenie złożonych emocji prostymi i czystymi słowami. Myślę, że tylko w ten sposób ludzie mogą być blisko ciebie, twojej sztuki” – mówi Mihail o inspiracji stojącej za tym dziełem.
Z angielska wyrażone „Beyond us” (pol. ''Poza nami'') to kompozycja, która zaprasza do ponownego połączenia się ze sobą, naturą i bliskimi. To azyl dźwiękowy na przytulne i intymne chwile, bezpieczna przestrzeń, w której można na nowo odkryć siebie. Temu wszystkiemu sprzyja nader szczególnie sezon jesienno - zimowy.
„Brakowało mi pisania piosenek po rumuńsku. Minęło trochę czasu, odkąd to czyniłem i szczerze mówiąc, czułem z tego tytułu pewną presję. Jednak po prawie miesiącu poszukiwań znalazłem swoją drogę. Zainspirowany napisałem więcej nowych utworów, nie mogę się doczekać, aby podzielić się nimi ze światem.
Dla mnie jest to kompozycja, która nawołuje do otwarcia serca, opuszczenia gardy, przypomnienia sobie wielości emocji, ponownego przeżycia pewnych wrażeń i płaczu, jeśli czujesz taką potrzebę. Życie toczy się falami i wszystko, co przychodzi i odchodzi, ulega przemianie. Nic (z doświadczeń - dop. red.) nie jest stracone, to jest w nas i tam pozostanie” – oznajmił Mihail.
„Dincolo De Noi” zadebiutowało już na żywo 11 grudnia 2024 roku podczas zaplanowanego koncertu. Mihail wykonał tamże również inne utwory ze swojego repertuaru, w tym te z debiutanckiej płyty.
Czyniąc izolację w domku nad jeziorem Tarnița przez większą część 2019 roku, proces twórczy nad nową płytą był dla Mihaila także podróżą inicjacyjną, jaka wyrzekła się granic narzuconych przez gatunki muzyczne, aby z każdym nowym utworem odkrywać na nowo swoje brzmienie. Oficjalna premiera pierwszej solowej kompilacji artysty pod nazwą „To Whom We Return” odbyła się 23 lutego 2023 roku.
Robert Iosa, jeden z najbardziej obiecujących głosów nowego pokolenia rumuńskich artystów, umieścił na czołowych listach odtwarzania „Stau la rand la fericire”, popowy utwór lekko inspirowany stylistyką indie, który oddaje codzienną walkę o znalezienie szczęścia w życiu przecież tak mocno gorączkowym i pełnym wyzwań.
Głębokie teksty i muzyka, skomponowane przez Silviu Păduraru z Deepside Deejays, ujawniają szczere przesłanie o oczekiwaniach i poszukiwaniach, jakimi wszyscy żyjemy, przekazując idealne połączenie nostalgii i nadziei, tym samym będąc singlem adresowanym dla wszystkich, pragnących na nowo zaznać szczęścia.
Po polsku wyrażone „Staję w kolejce po szczęście” przekazuje fakt, że tytułowy stan nie jest czymś, co przychodzi od razu, ale stałą drogą, którą trzeba podążać z cierpliwością i autentycznością. Utwór w istocie stanowi refleksję nad życiem, ale także zachętę dla tych, mogących odczuwać, że ich kolej na szczęście jeszcze nie nadchodzi.
Piosence towarzyszy prawdziwie kinowy teledysk w reżyserii Silviu Mîndroca, doskonale ilustrujący stan oczekiwania, pragnienie zmiany i samopoznania.
Poprzedni singiel wokalisty „Ceața” zapoczątkował nowy rozdział w karierze Roberta Iosy, docenianego za umiejętność łączenia muzyki pop ze świeżymi elementami oraz inteligentnymi tekstami.
Jako Absolwent Narodowego Uniwersytetu Muzycznego współpracuje z Edwardem Sandą, a od 2021 roku jest autorem tekstów. Z biegiem czasu komponował dla kilku artystów, m.in. dla Cleopatry Stratan (obecnie wybranki Edwarda Sandy).
Warto wspomnieć, iż Robert Iosa wyglądem oraz sposobem ubioru, śpiewu, czy poruszania mocno upodabnia się właśnie do Edwarda Sandy. Pytanie, czy to zabieg celowy, czy jedynie czysty przypadek tudzież luźna inspiracja stylem E. Sandy. Przez pierwszy moment będąc bardziej zaznajomionym z postacią sceniczną tego ostatniego można było odnieść wrażenie, iż Robert jest jego rodzonym bratem.
Styl wykonania oraz aranżacji tej propozycji muzycznej można zdecydowanie przyrównać do gatunku piosenki aktorskiej.
Wydaną w początkach lutego 2024 roku stylową melodią uczyniła prawdziwą furorę. Jej refren jest od razu do zanucenia, a można to czynić niemal w sposób ciągły.
Tania Turtureanu - wokalistka mołdawskiego pochodzenia, na której koncie można odnotować już śpiewną współpracę z zespołem Akord przy okazji takich nośnych nagrań jak ''Cine-i Soarele Tau'', czy ''Oare Sa-Ncerc''.
Obecnie artystka zdecydowanie postawiła na intensywny rozwój kariery solowej.
Zarówno teksty, jak i muzykę do „Iubeste-ma” napisała sama Tania Turtureanu.
W tym samym czasie produkcją wideo zajęła się Film Focus Pro, a reżyserem wizualnego przedsięwzięcia uczyniono Nicu Chilianu.
Głos, wideo i tekst! Szczere i ogromne gratulacje! Wiem, że ta piosenka będzie długo powtarzana”, „Nie trzeba być artystą, żeby wyjść na scenę, tylko trzeba umieć celować w uczucia odbiorców patrząc prosto w ich serca, wówczas sukces jest na wyciągnięcie ręki. Wszystko mi się bardzo podobało”, „Piosenka jest piękna, zaśpiewana stylowo, a teledysk ma odpowiedni klimat. Gratulacje, Tania”, „Ta piosenka to miód dla duszy” – napisali rozliczni fani Tani w komentarzach pod kompozycją na platformach społecznościowych.
Maddie (Madalina Cernat) pod nowym pseudonimem debiutuje na scenie muzycznej singlem „Fără Garanții” - tanecznym i świeżym utworem, któremu towarzyszy teledysk wyreżyserowany przez Alexa Ceaușu. Utwór, wyprodukowany przez MUZE Music Hub i skomponowany przez Felixa Popescu, Alina Onoiu i Florina Circu, odzwierciedla talent artystyczny Maddie, absolwentki konserwatorium i solistki Teatru „Toma Caragiu”.
Maddie debiutuje na scenie muzycznej singlem - gdzie polski tytuł można przekazać jako „Bez gwarancji”, propozycją, jaka niesie ze sobą obietnicę oczarowania publiczności świeżym brzmieniem i tanecznym klimatem. I z całą pewnością ma coś w sobie już od pierwszego taktu. Melodii towarzyszy żywy i pełen energii teledysk, który podkreśla wyjątkową osobowość artystyczną Maddie.
Nagranie jest produkcją studia MUZE Music Hub, a jego kompozytorami są utalentowani Felix Popescu (znany też bardziej jako Felix Noa), Alin Onoiu (SMAX) i Florin Circiu, co zapewnia mu szczególne miejsce w rumuńskim krajobrazie muzycznym. Teledysk, po mistrzowsku wyreżyserowany przez uznanego Alexa Ceaușu (wym. Czałsu) i choreografia w wykonaniu Vivienne Szentyobbi, przynosi urzekającą treść wizualną, która doskonale uzupełnia energię i przesłanie piosenki.
Sama Maddie (właściwie M. Cernat) zaczęła na poważnie tworzyć już w okresie późno nastoletnim, jeszcze poważniej w wieku około 20-tu lat.
Niektórzy mogą także pamiętać np. z kart tegoż bloga jej duet z Eshu pt. ''Spune-mi tu'' (czyli powiedz mi). Od niedawna wydaje pod nowym pseudonimem scenicznym jako Maddie. Tu widać jako żywo podobieństwo do np. niegdysiejszej Nadiris, która po zawieszeniu aktywności ze strony duetu producenckiego DOMG zdecydowała o przejściu na przydomek Nadina. Jak dotąd niestety na obecną chwilę tej ostatniej ów zabieg nie przysporzył przyrostu popularności, czy nowych przebojów.
Jednakowoż wracając do Madaliny Cernat.
W przemożnej dążności do śpiewania już od maleńkości mocno wspierali ją rodzice.
Mădălina Cernat śpiewa od 6 roku życia, a jej talent odkryła już w pierwszej klasie jej nauczycielka Florenta Ariciu, która zaprowadziła ją na zajęcia ze śpiewu, gdzie uczyła się pod okiem nauczyciela Corneliu Irimii w jednej ze szkół o profilu wszechstronnej edukacji muzycznej w Ploeszti.
Zaraz po ukończeniu szkoły średniej im. „Mihai'a Viteazul'a” Mădălina z sukcesem wstąpiła na Narodowy Uniwersytet Muzyczny w Bukareszcie, rozpoczynając studia wyższe na Wydziale Kompozycji i Muzyki Rozrywkowej. Jest już także absolwentką Szkoły Śpiewu VIVOX w Bukareszcie, koordynuje ją znany kompozytor i dyrygent Viorel Gavrilă – ten, kto podpisuje autorstwem muzykę do większości przedstawień rewiowych Teatru im. „Toma Caragiu” w Ploiesti, gdzie wokalistka grywa także jako aktorka. A to wszystko w momencie, gdy miała zaledwie 20 lat.
Debiutowała z kolei jako 17-latka, współpracując z Alessandro Dănescu przy utworze I'm Coming Home. Od tego czasu kolejne projekty przychodziły niemal naturalnie, za to rok później wydała swój pierwszy teledysk do piosenki „Fara control” skomponowanej przez F. Charma.
Madalina Cernat (wym. Czernat) pochodzi z miasteczka Băicoi w prowincji, okręgu Prahova (wym. Prażowa).
Jak mówi niejednokrotnie sama o sobie, tu cytat: ''O ile wiem, moją największą pasją jest muzyka. Scena to miejsce, gdzie naprawdę mogę być sobą, a poprzez komponowane przeze mnie utwory wyrażam swoje przeżycia i uczucia''.
Maddie zdaniem licznych krytyków muzycznych wyróżnia się nie tylko potężnym i wyrazistym głosem, ale także artystyczną złożonością i głębią. Absolwentka Konserwatorium z tytułem magistra w zakresie „Kultury muzyki jazzowej i popowej”, aktualnie jako Maddie jest wszechstronną artystką o głębokim rozumieniu muzyki.
Pierwotna wersja rzeczonego nagrania również zaskarbiła sobie imponujące grono sympatyków w sieci, jednakże dopiero stworzenie remiksu tej propozycji, bazującej na tradycyjnej, rumuńskiej melodii ludowej wprawiło w niezmierzony zachwyt następne kilkanaście milionów odbiorców.
Roxana Mag przez długi czas była nieznana większej publiczności. Wszystko zmieniło się za sprawą jej obecności w mediach społecznościowych i promowaniu swej twórczości muzycznej za sprawą krótkich form filmowych (tak zwanych ''shortów''). Od tamtego momentu wokalistka z Timisoary wypłynęła na szerokie wody olbrzymiej popularności. Świeżość brzmień i zapadające w pamięć teksty to jedne z licznych jej wyróżników rozpoznawczych. Poza tym nader licznie są obecne energetyczne dźwięki saksofonu, podnoszące już i tak wysoką temperaturę na koncertach, czy parkietach klubów. Bazując na tradycyjnych standardach rumuńskiej muzyki z gatunków folk, czy etno i dodając od siebie beat w wykonaniu najlepszych producentów, przekształcają utwór czyniąc z niego prawdziwe muzyczne święto.
Zatem przed nami 3 miejsce w rumuńskich trendach internetowych jeszcze całkiem niedawno :D
Po polsku wyrażone „Aż do końca i dalej” to pierwszy materiał oficjalnie wyprodukowany przez Alessandrę i Andrei'a Bănuțę. Materiał składa się z trzech propozycji muzycznych, jakie z wyczuciem i intensywnością eksplorują tematykę miłości i głębokich związków.
Alessandra i Andrei Bănuță, których łączy nie tylko talent, ale także prawdziwa przyjaźń na co dzień, potrafią przekazać porywającą muzyczną chemię, zamieniając każdą nutę w dźwiękową historię pełną emocji. Trzy utwory – "Luna și Stelele", "Dezastru" i "Nu mă lași să te las" – opowiadają o pasji, niezniszczalnych więziach i uczuciach, gdzie raz przeżyte pozostają odciśnięte po bezkres czasów w duszy.
„<<Do końca i dalej>> (rum. Pana la finai si mai departe) stanowi Trylogię, czyli opowieść w 3 aktach o miłości, w każdym jej etapie. Wszyscy doświadczyliśmy tych kroków lub przeżywamy jeden z nich właśnie aktualnie. Zdecydowaliśmy się opowiedzieć historię, którą często spotykamy, do snucia przekazu inspirowało nas życie nasze i otaczających osób. To, co czyni tę trylogię wyjątkową dla mnie, to fakt, że śpiewam ją z Andrei'em. Napisaliśmy razem tak wiele piosenek i żadna z nich nie wydawała się być do końca dla nas. Dlatego postanowiliśmy wyczekać tę chwilę, zachować ja na najwłaściwszy moment, w którym uznamy, że już nadszedł najlepszy czas. Stworzyliśmy nie jedną, ale trzy kompozycje. Pierwsza nosi tytuł <<<<Luna și Stelele>>>> i jest to zaczyn początków, kiedy występuje wrażenie, że całość, wszystko, ogół świata kręci się wokół miłości. Mamy nadzieję, że wam się spodoba” – powiedziała Alessandra.
Andrei Banuta dodał:
„Niezmiernie się cieszę, że rozpoczynamy trylogię <<Pana la finai si mai departe>> i że trafiają do Was wyjątkowe utwory, oparte na prawdziwym życiu, o relacjach jak najbardziej autentycznych. Współpraca z Alessandrą jest dla nas szczególnie ważnym urywkiem szerszego czasu, bo zwieńczamy tą historią (jak i motywami wspomnianej trylogii) całe lata, gdzie razem pisaliśmy piosenki i je śpiewaliśmy. To właśnie ona (Alessandra - dop. red.) stała za nagraniem o mojej mamie, która, jak wiecie, ma dla mnie szczególne znaczenie, ale także dla wielu innych. Mamy szczerą nadzieję, że spodobają wam się te utwory tak samo jak nam i że każdy z Was będzie mógł utożsamić się z tym konkretnym, jaki opowiada Waszą historię.„
Nowy utwór został skomponowany i wyprodukowany przez Coco, a teksty do niego napisał Radu Ștefan Banica wraz z Bastienem i Mishą Miller. Przy tworzeniu teledysku artysta współpracował z Pirlitu Mihai.
Radu Ștefan Bănică obecnie ma 22 lata i jest absolwentem UNATC. Był uczestnikiem programu ''Te cunosc de undeva'' (wym. te kunosk de undewa - polskie „Skąd cię znam”) emitowanego na kanale telewizyjnym Antena 1 oraz wcielił się w rolę Rogera w przedstawieniu „Totul în gardaina”.
Swoją przygodę z muzyką rozpoczął wydanym w 2023 roku singlem „Tu” . Rok później Ștefan powrócił z piosenką „Vagabondul”, będącą remakiem znanego utworu "Sunt vagabondul vieții mele". Niedawno artysta wydał dwie kolaboracje: „Samsara” wspólnie z Juno oraz „Tu n'ai avut curaj” wraz z Biancą Tilici. Ta ostatnia stanowi remake słynnej piosenki śpiewanej przez Mădălinę Manole.
„Ultima” to szczera i osobista, popowa ballada opowiadająca o wyjątkowych miłościach, naznaczających życie. Poprzez melodyjny refren i wrażliwy rytm 3 Sud Est (pol. 3 strony na południe) wyraża swój niepowtarzalny talent do tworzenia utworów, rezonujących z doświadczeniami słuchaczy. „Ultima” to hołd złożony wszystkim chwilom, definiującym nas w miłości, oddających tęsknotę, pasję i poświęcenie dla ukochanej osoby.
Do utworu wydano teledysk , w którym pojawia się trójka artystów, a także zestaw ujęć wykonanych przy użyciu technologii sztucznej inteligencji.
„Chciałbym, żebyście poczuli, odebrali tę naszą piosenkę jak ciepły uścisk” – powiedział Laurentiu Duță.
3 Sud Est (wym. trej sud jeszt) to jeden z najbardziej lubianych rumuńskich zespołów, znany z niezapomnianych hitów i niesienia razem z nimi głębokich przesłań, które pozytywnie naznaczyły całe pokolenia. Dzięki karierze trwającej już ponad dwie dekady oraz licznym, zdobytym nagrodom i wypromowanym przebojom, 3 Sud Est nadal jest prawdziwym kamieniem milowym w muzyce rumuńskiej. Skałą, opoką, gwarantującą nieustanny rozwój oraz kreatywność tej ostatniej, stale wyznaczaną siłą prawdziwej, klasycznej melodii, utrzymanej w rytmie pop. Jednym słowem świeżość od zawsze czerpiąca z tradycji. Tak jest u nich i w tym przypadku.
DJ Project współpracuje z JO przy melodyjnym nagraniu „Ultimul Sarut”, utworze o miłości, która pozostawia głębokie blizny, bolesnych rozstaniach i pytaniach, pozostających bez odpowiedzi.
„Ostatni pocałunek” opowiada o żalach, ale także o pragnieniu dobra dla drugiej osoby, nawet jeśli partnerzy, będący dotąd w związku się rozstają.
JO (Ioana Anuta - wym. Żo) zapewnia wrażliwą interpretację, sprawiającą, iż kompozycja trafia bezpośrednio do serc słuchaczy, a całość została utrzymana w niepowtarzalnych rytmach, tworzonych z uczuciem od lat przez markę DJ Project.
Tekst piosenki napisała Diana Șerban (Edine), muzykę skomponowali Diana Șerban (Edine), Marius Dia, Călin Grăjdan, Handke Giuseppe (Gino Manzotti), a produkcją zajęli się Călin Grăjdan i Handke Giuseppe (Gino Manzotti).
DJ Project składa się z Gino Manzottiego (Handke Giuseppe) i DJ Maxxa (Ovidiu Florea), będących zarówno DJ-ami, jak i producentami, a ich pierwszy singiel „Experience” został wydany w 2001 roku. Od debiutu, działalność kwitnie, owocując czasem obecności ponad 22 lat na scenie, w radiu i sercach milionów. Jak dotąd wydali aż dziewięć albumów studyjnych. Ponadto obaj przekroczyli granice macierzystej Rumunii, kreując międzynarodowe szlagiery. Ich katalog muzyczny obejmuje liczne kolaboracje z uznanymi, rodzimymi artystami takimi jak m.in.: Roxen, MIRA, Andia, EMAA, Adela Popescu, AMI i Lidia Buble. Wśród utworów, które odniosły ogromny sukces, znajdują się: „La timpul lor” we współpracy z EMAA, za który zdobyli nagrodę za najlepszą współpracę na The Artist Awards 2022, „Parte din tine” we współpracy z Roxen, „Inima Nebuna” z MIRA, „Retrograd” i „Slăbiciuni” z Andią.
Jako malutką dygresję należy wspomnieć o nader wyraźnie widocznej więzi natury przyjacielskiej, a łączącej obu Panów z DJ Project. Można to zaobserwować na kadrach tego klipu chyba po raz pierwszy od lat aż tak dobitnie. Nie dość, że odkąd zawiązali twórczą sztamę mogą na siebie zawsze liczyć, to na ich twarzach jest odmalowana niezmierzona radocha z tego, co czynią, uprzyjemniając istnienie milionom innych.
JO (Ioana Anuta ze Slatiny) to jedna z najbardziej cenionych artystek w Rumunii, znana ze swojego niepowtarzalnego głosu i umiejętności przekazywania prawdziwych emocji poprzez muzykę. Dzięki błyskotliwej karierze JO znalazła szczególne miejsce w sercach fanów. Wszystko za przyczynkiem śpiewanych piosenek, poruszających duszę i traktujących o miłości, tęsknocie, intensywnych przeżyciach. Do jej udanych przebojowo kamieni milowych na polu popowej estrady należą: „Mă mai ia”, „Vocea ta”, „Dorul” i „Ploaie de vara”. Jednocześnie JO pokazała, że potrafi zaskoczyć, wydając „Ziua lu' Ioana”, swoją pierwszą piosenkę w stylu trap, co pokazuje odwagę w eksploracji i czerpaniu z przeróżnych stylów muzycznych.
„Z radością i wzruszeniem ogłaszam wydanie mojej piosenki „Hearts” (rum. ''Inimi''), wyjątkowego dzieła, które opowiada o niewidzialnych więzach jednoczących dusze, o wrażliwości i pięknie kochania, o sercach, które nigdy nie przestają bić dla tego, co kochają, nawet jeśli chodzi o ludzi, marzenia i nadzieje.
Poprzez „Serca” chcę przekazać przesłanie zachęty do słuchania naszego serca i odnalezienia odwagi, by żyć autentycznie. Jest dostępny na moim kanale YouTube i we wszystkich serwisach streamingowych. Idź, okaż trochę miłości” – przemawia Andia wysyłając wiadomość pokaźnej grupie swych fanów.
Wideoklip do ''Inimi'' wyreżyserował Bogdan Paun. Często występującym na jego kartach motywem jest swego rodzaju spowiedź, dokonywana tajemniczemu nieznajomemu przez kratkę. Może stanowić to chęć wyrażenia siebie, zwierzenia, wyżalenia, a zarazem pewnego podsumowania dotychczasowego etapu, zarówno jej działalności artystycznej, jak i osobistego życia głównej protagonistki, w jaką aktorsko wciela się właśnie Andia - Diana Constantin.
Piosenka „Hearts” została skomponowana przez Vlada Lucana i Alexa Pelina, a tekst został podpisany autorsko przez Alexa Pelina. Projekt o charakterze producenckim, kompozytorskim oraz tekściarskim jest sygnowany nazwą ATOM. Z ich twórczego wkładu Andia (właściwie Diana Constantin) korzystała już niejednokrotnie np. przy okazji wyśpiewania jednych z ostatnich, nastrojowych hitów pod tytułem ''Nemuritori'', czy ''Solstitiu''.
Andia podbiła serca milionów słuchaczy, a także radiowe i telewizyjne listy przebojów, zajmując pierwsze miejsce w rumuńskim, prestiżowym rankingu Media Forest z utworami „La nevedere”, „Salcâmii” (wykonanie wspólnie ze Spike), „Retrograd”, „Slăbiciuni”, „Anotimpuri” i „Sfarsitul Lumii”.
Rok temu (to jest w 2023 - dop. red.) Andia wydała wspólnie z Deliric piosenkę „Pentru ca”. Teledysk zrealizowany do niej zgromadził ponad 25 milionów wyświetleń.
Teledysk do utworu „Minte-ma” opowiada historię charyzmatycznego reżysera (w jakiego rolę wciela się właśnie śpiewający Jorge - dawniej znany przez pewien czas także jako Gheorghe), który zakochał się w swojej głównej aktorce.Uroczo i wszechstronnie Natalia i Jorge przywracają dawny, filmowy blask w dostojnym stylu dawnego Hollywood. Klip wyreżyserowała znana autorka obrazów do dzieł muzycznych Isabella Szanto.
Natalia Gordienko urodziła się w Kiszyniowie. W 2006 roku zdobyła ważną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Słowiański Bazar w Witebsku na Białorusi, a w 2008 roku otrzymała honorowy tytuł „Zasłużonego Artysty” Mołdawii. Świetnie śpiewa i posługuje się zarówno językiem rosyjskim, jak i rumuńskim. Ten drugi, strojący z tematyką tego bloga, upodobała sobie szczególnie, relatywnie od niedawna.
Natalia dwukrotnie brała udział w Eurowizji. W 2006 roku wystąpiła na scenie w Atenach wraz z Arsenie'm Todiraș'em z O-Zone. Piosenka „Loca” zapewniła im 20. pozycję w ostatecznym rankingu. W 2021 roku Natalia powróciła na scenę Eurowizji z piosenką „Sugar”, tym razem zajmując 13. miejsce.
Jorge to jeden z najbardziej charyzmatycznych artystów w Rumunii, odnoszący sukcesy jako prezenter telewizyjny i piosenkarz. Brał udział w wielu projektach telewizyjnych i nie tylko, wydał niezliczone utwory, stale zachwycające publiczność i gromadzące miliony wyświetleń i widzów wszelakich transmisji z jego udziałem na specjalistycznych platformach z treściami wizualnymi.
Społeczeństwo i miejsce na mapie Starego Kontynentu, jak i całego globu określane w terminologii antycznej jako kraj Daków, Dacja, a obecnie dla potrzeb prowadzenia rzeczonego miejsca przydomkiem Muzycznego Serca Karpat szczególnie umiłowało sobie melodyjny, ambitny pop jako wiodący, przewodni gatunek we własnej muzyce rozrywkowej. Idąc pod prąd i na przekór obowiązującym ''trendom'' anglosaskim, szerzej zachodnim, lub tym np. nad Wisłą nie dryfują w stronę pato disco rapu, trapu, czy sceny alternatywnej, tudzież muzyki komercyjnej, miałkiej, plastikowej, a co za tym idzie w gruncie rzeczy tandetnej, przaśnej, mało interesującej. Bezustannie zachowują klasyczny układ idealnie skrojonej kompozycji muzycznej, na który składa się podział na zwrotki i refreny, podegrane melodią jeszcze mocniej wzmagającą przemożną chęć zanucenia całości.
Kompozycja ostatnimi czasy z lubością i szczególnie często bywa emitowana w blokach porannych, popołudniowych oraz wieczornych na antenie rumuńskiego, lokalnego, państwowego Radia Jassy (rum. Radio Iasi), którego można przy sprzyjających warunkach atmosferycznych słuchać na większości obszaru Polski, zwłaszcza, gdy na zewnątrz jest ciemniej niźli zwykle. Mowa o falach średnich (z ang. MW - Medium Wave) i częstotliwości 1053 mHz, nadawanej z centrum nadawczego Letcani.
Tymczasem przechodząc do sedna:
„Utwór „Două suflete”, to całkiem nowy (stan na koniec września Anno Domini 2024 - dop. red.) singiel zespołu Bere Gratis, nad wyraz owocna, specjalna współpraca. Misha to głos, który w cudowny sposób dopełnia ten utwór. Zespół zarejestrował także teledysk, oddający klimat przełomu rumuńskiego późnego lata i wczesnej jesieni. Cały zespól czyni szczególnie intensywne przygotowania do zagrania koncertu z okazji 26. rocznicy zapoczątkowania działalności. Wydarzenie będzie mieć miejsce w Circul Metropolitan Bucharest” – mówi Miță, solista zespołu Bere Gratis, który pomimo tylu lat spędzonych na scenie nie krył mimowolnego wzruszenia.
„Dosłownie przed każdym wydaniem piosenki, koncertem, wystąpieniem przed tymi, którzy nas kochają, towarzyszą nam wyjątkowe emocje. Ta piosenka (ang. „Two Souls”) to piękne połączenie wrażliwości z energią, zmysłowości z radością, emocji z pożądaniem. Nacechowane wysokim poziomem autentyczności, bo jak to mówią w filmach, oparte na prawdziwych wydarzeniach. A z drugiej strony, jako artysta wiesz, że twoja bratnia dusza to także ta, przychodząca na twoje koncerty i Cię kochająca. Serio, szczerze i widać to w tym, czym żyjesz. I za to nigdy nie będziemy w stanie wystarczająco podziękować. Zatem do zobaczenia 16 listopada !
Dla Miszy jest to pierwsza współpraca z typowym boysbandem:
Misza chętnie przyjęła propozycję śpiewania z formacją Bere Gratis, co notabene była jej pierwszą duetem z jakąkolwiek stricte w pełni męską grupą.
„To moja pierwsza współpraca z Panami artystami skupionymi w Bere Gratis.
Czuję się zaszczycona i podekscytowana, że wybrali mnie na kobiecy głos w tym utworze. Propozycję przyjęłam z uczuciem ekspresyjnej radości! Szanuję i doceniam ich za długowieczność i osiągnięcia artystyczne w rumuńskiej branży muzycznej ” - oświadczyła także Misha, będąca niegdyś życiową partnerką wokalisty, tancerza, choreografa i producenta o pseudonimie Connect-R.
Warto dodać, iż Bere Gratis towarzyszyła już żeńska wokaliza przy okazji wyśpiewywania ich największego jak dotąd, przebojowego standardu pod nazwą ''Noapte Calda'' (wym. Nłapte Kalda).