Zespół Via Daca w składzie: Iulia Panici - wokal, Sandu Cordonean - gitara, Vitalie Colt - gitara basowa, Iulian Ursu - perkusja i jeszcze dwóch gitarzystów kolejno: Dan Bruma oraz Serghei Vatavu, przedstawił późną jesienią Anno Domini 2017 teledysk do kompozycji ''Paparuda''. Obraz wizualny tej mołdawskiej grupy jest osadzony w trudnych realiach jednego z najbiedniejszych krajów obecnej Europy. O czym jest akcja wydarzeń, mających miejsca na filmowych kadrach, zrealizowanych pod kierunkiem reżyserki Lucii Lupu, o tym już za chwilę, lecz najpierw zanurzmy się w muzyce, wysoce przestrzennej, mocno instrumentalnej i na wskroś tamtejszej...
Lucia Lupu jako mołdawska reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych tuż po zrealizowaniu ''Paparudy'' ujawniła własne nazwisko od strony kierowniczej ponownie, tym razem w dokumencie ''Zagubieni w czasie'', traktującym o mołdawskim archiwum filmowym.
Tymczasem sam obecnie przywoływany filmik ukazuje dotkniętą suszą wioskę, gdzie Dumitru wyrusza na poszukiwanie wody. Ioana, dziewczyna, która towarzyszy mu w wędrówce, jest niemym świadkiem niegodziwości ludzi, wyrosłych na jego drodze. Pomimo ''ludzkiej'' suszy Dumitru znajduje wodę tam, gdzie najmniej się jej spodziewa.
Nazwa tego krótkiego dzieła filmowego, została zainspirowana tradycją kultywowaną przez chłopów. Przywoływanie deszczu w czasie suszy jest rytuałem.
„Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, za każdym razem, gdy pytałam mieszkańców wsi o ten rytuał, oni również znali tę pieśń i bardzo miło, że ta tradycja nie została zapomniana. Uwrażliwiła mnie myśl o braku wody, będącej niezbędnym elementem do przetrwania. Rytuał motyla jest wezwaniem duchów, aby sprowadziły ludziom niezbędny deszcz. Połączono te dwie idee: prawdziwą suszę w Republice Mołdawii i obrzęd, jaki nigdy nie zostanie utracony, bo jest nadzieją narodu” – wspomniała Lucia Lupu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz