Marii Lataretu - żyjącej w latach 1911-1972 - jednej z najbardziej ukochanych przez Rumunów artystek w dziedzinie wykonywania pieśni z gatunków ''muzica populara'' oraz muzyka tradycyjna. Pierwszy spośród nich jest osadzony gdzieś pomiędzy ludowym etnosem rodzimego im folku, a tak zwaną ''muzyką konsumpcyjną'' jak zwykło się to współcześnie nazywać. Określana przez swoich rodaków pieszczotliwym przydomkiem ''słowik wąwozu''. W czasie swojej długoletniej kariery dała dziesiątki (o ile nie setki) występów w Rumunii i daleko poza jej granicami. Odwiedziła również Polskę, a także takie kraje jak: Egipt, Syria, Szwajcaria, Turcja, Węgry, Grecja, Bułgaria, czy Jordania. Gościła także z występami w krajach dawnej Jugosławii oraz byłego ZSRR.
Tymczasem Eugenia Nicolae w duecie z Paulą Hriscu...
Zapraszają nas na wspólną wędrówkę do źródeł rumuńskiego, folkowego etno...
Eugenia stała się znana dzięki swojemu świeżemu i emocjonalnemu stylowi, który łączy folklor z muzyką pop podegraną lekką nutą elektroniki, a pierwszy utwór z trylogii ''Maria”, okraszony nazwą „Pe câmpul cu florile”, również powstał we współpracy z Paulą Hriscu.
Dwie niedawno wydane części trylogii zostały wyprodukowane przez Rimenescu i przywracają uwagę publiczności niektórym z najbardziej ubóstwianych utworów rumuńskiego folkloru. W okresie, gdy Eugenia pracowała nad sztuką ''Ciocârlia'', artystka równolegle rozmawiała z Ioaną Lătărețu, będącą synową wielkiej performerki Marii Lătărețu. Owa Ioana oferowała Eugenii Nicolae wszelką duchową pomoc, wsparcie i zachętę. I.Lătărețu oświadczyła, iż jest zachwycona faktem, że muzyka tej wielkiej wykonawczyni jest w tak oryginalny, nietuzinkowy i ciekawy sposób przekazywana nowym pokoleniom.
EUGENIA NICOLAE PODCZAS KRĘCENIA TELEDYSKU DO ''CIOCARLIA''
„Ciocârlia” to drugi utwór z trylogii „Maria”. Ponieważ pierwsza z kompozycji: “Pe câmpul cu florile” (pol.„Na polu z kwiatami”) została bardzo dobrze przyjęta, a publiczność doceniła współpracę z Paulą Hriscu, postanowiliśmy wspólnie pracować nad drugim rozdziałem trylogii. Maria Lătărețu zaśpiewała wielki dramat swojego życia w piosence pod pierwotną, pełną nazwą ''Lie Ciocârlie''. Jedna z najsłynniejszych pieśni naszego folkloru to właściwie krzyk bólu, bo Maria Lătărețu straciła 5 ze swoich 6 dzieci... Przeżyło tylko jedno dziecko, Ion Lătărețu, z którego żoną miałam zaszczyt rozmawiać przez telefon ponad 20 minut. Dziękuję pani Ioanie Lătărețu, synowej Marii Lătărețu, za udzielone wsparcie i zachętę. Ucieszyła się, słysząc naszą muzykę, była zachwycona, że przekazujemy młodszym pokoleniom imię jej „babci” – Marii Lătărețu. W drugiej części trylogii zainspirowałam się silnie poczuciem samotności zawartym w utworze „Lie Ciocârlie”. Chciałam śpiewać o nieodwzajemnionej miłości i uzdrawiającej mocy, jaką może mieć pieśń skowronka” – mówi Eugenia Nicolae.
Cała trylogia reprezentuje refleksję artystki nad światem; jej myśli i emocje przekładane są na muzykę. We wszystkich 3 utworach słychać także głosy niezwykle utalentowanych dzieci, śpiewających z pasją pod kierunkiem prof. Ireny Ștefan.
„Mam pewne upodobanie do barwy głosu dzieci, często w swoich piosenkach wykorzystuję chóry dziecięce. Myślę, że ich wokalizy jednocześnie wnoszą do piosenek niewinność i moc. Dziękuję Music Tech School za profesjonalizm” – mówi Eugenia.
„Historia toczy się dalej i cieszę się, że nadal mogę być częścią soulowego projektu Eugenii Nicolae, a mianowicie rozdziału II trylogii, poświęconej Marii Lătărețu. Ten projekt nie tylko zapadł mi w serce, ale pozostawił piękny i pomyślny ślad. Dziękuję Eugenii za tę piękną współpracę i gratuluję jej muzycznych osiągnięć, które tworzy z takim zaangażowaniem i poświęceniem” – powiedziała towarzysząca jej w duetach Paula Hriscu.
Eugenia Nicolae dała się poznać rumuńskiej publiczności dzięki twórczemu łączeniu folkloru z muzyką pop. Jej niepowtarzalny, pełen emocji głos idzie w parze z talentem do pisania piosenek. Złożona, zasadniczo w pełni kompletna artystka - Eugenia, to ta, która komponuje własne dzieła. W zeszłym roku wydała aż 6 piosenek, wśród których wymienić należy „Inima no mai rabda”, piosenkę, którą podbiła serca ludzi oraz piosenkę „Lie” wspólnie z rapującym Puyą. W ciągu zaledwie dwunastu miesięcy współpracowała z wieloma wybitnymi artystami rumuńskiej branży muzycznej, takimi jak Randi (Andrei Ropcea), wspomniany przed chwilką Puya, czy Cazanoi Brothers. Skomponowała także piosenki dla innych rumuńskich artystów, takich jak np. Theo Rose.
Nieustannie przygotowuje dla publiczności wiele innych niespodzianek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz